четверг, 12 января 2017 г.

День святої Меланії і Щедрий вечір

Потрібно сказати, що Старий Новий рік – це не просте веселощі, а, згідно з церковним календарем, день святої Меланії – покровительки домашнього вогнища, вагітних і породіль. Вечір цього дня в народі називається Щедрим. Традиційно 13 січня під час сімейної вечері на стіл подаються страви, щедро приправлені жиром тваринного походження і м'ясні страви – в знак закінчення суворого посту і великої радості від народження Сина Божого, коли православні їдять кутю з узваром, співають обрядові пісні і славлять Богонемовля.

Як на Святвечір і сам празник Христового Різдва, так і в Щедрий вечір за столом збирається вся родина, всі просять один в одного прощення, говорять про досягнення кожного присутнього, підводять підсумки року, що минає. В наш час Щедрий вечір зазвичай плавно переходить у зустріч Старого Нового року, а потім продовжується походом в гості до найближчих сусідів і недалеко живуть друзям. При цьому всі бажаючі вбираються в костюми і щедрують – співають пісні, в яких звучать побажання миру та радості відвідуваному будинку і його мешканцям, звучать заклики любити ближнього та Панове, ну і, звичайно ж, в жартівливій формі щедрувальники просять для себе винагороди за такі співи і доброзичливість. Зазвичай це люди, які ще в змозі придумати собі святковий образ, вбираються в Козу, Цигана або Маланку, як того вимагає традиція. Якщо ж відсутня підходяща строката або смішна одяг або вже немає сил переодягнутися, компанії виходять з положення завдяки гострого слівця і своєї винахідливості.
До давніх традицій цього вечора можна віднести і сватання – саме 13 січня женихи здавна засилали до коханим сватів і просили батьків наречених дати дозвіл і благословення на шлюб. І хоча в наші дні ця подія вже не є таким яскравим і гучним, як це було раніше, молоді люди намагаються не змінювати традиції в плані визначення дати сватання.
А ще після всіх смачних вечерь, щедрівок і посиденьок дівчата збираються компанією і ворожать – саме в різдвяні свята всі передбачення подальшої долі вважаються самими правдивими. Тому в ніч з 13 на 14 січня не забудьте покласти під подушку гребінець зі словами «Суджений-ряджений, розчеши мені у сні косу» або з'їсти ложку солі, примовляючи «Суджений-ряджений, дай мені води випити», і уважно придивитися до героя своїх сновидінь.

День святого Василя Великого

14 січня відзначається день святого Василя Великого. Наші предки вважали, що Василь символізує Сонце, а Меланка – Місяць, а в ніч з 13-го на 14-е вони зійшлися і одружилися. Ще жива традиція засівання – вранці в перший день нового року за старим стилем хлопчики ходять по домівках сусідів і знайомих, розповідають обрядові вірші, сіють в будинку пшеницею або вівсом, проганяють, таким чином, старий рік, проголошують паном новий і бажають родині достатку. В цей день святого Василя Великого моляться про успішне початку будь-якої справи, хорошому господарстві і благополуччя.

Комментариев нет:

Отправить комментарий